Make your own free website on Tripod.com
tatil cenneti ÇESME
plajlar
Home | Çesme'nin tarihcesi | tarihi eserler | plajlar | Benimle ilgili | Çesme resimleri | jeotermal enerji | iklim | ekonomi ve turizm | kültürel etkinlikler | Çesme haritasi

cadde.jpg

mum.gif

              ÇESME`NIN PLAJLARI ...........29 km`lik Çesme kiyi seridi boyunca göreceginiz birbirinden güzel plajlarin her birinden ayri bir keyif alacaksiniz.Çünkü, Çesme öyle güzel bir ev sahibidir ki ; her zaman tertemiz denizi, esine az rastlanir yumusacik kumsallari ve bunalmadan istediginiz bronzluga ulasabileceginiz günesiyle kucaklar sizi. Dingin bir denizde serinleyip sonra da simsicak kumsal da sakince güneslenmek mi,bir yat kiralayip adalari gezmek mi, dalis tüpünüzü takip derinlerdeki zenginligi kesfetmek mi yoksa surf tahtanizi alp rüzgarla dansetmek mi istiyorsunuz? Düslemeniz bile yeter. Çesme hepsini önceden düsünmüs ve her bir plajini farkli bir alternatif olarak hazirlayip hizmetinize sunmustur sanki.
           iSTE ÖNEMLi PLAJLARINDAN BAZILARI :
           ILICA :   2 Km`ye yakin uzunluktaki genis ve beyaz kumlu
plajlari, nitelikli konaklama tesisleri ve termal olanaklariyla Çesmenin en büyük ve popüler turizm merkezidir.Deniz`in içinden kaynayan sicak termal sulari, Ilica plajini ve yöredeki diger plajlari büyük birer termal havuz haline getirir. Ilica`daki büyük, küçük konaklama tesisleri, yogun bir turist kapasitesinin ihtiyacini karsilayabilecek durumdadir. Ilica`nin önemini arttiran en önemli husus, termal olanaklaridir. Birçok küçük, otel ve pansiyonlarda bile kaplica suyu vardir. Çesme plajlarinin ve özellikle Ilica plajinin en önemli özelliklerinden biri de, kiyidan denize dogru yaklasik yüz metrelik bir seridin insan boyunu geçmeyecek derinlikte olmasidir. Sig sularda, özellikle termal kaynaklarla beslenen sularda ultraviyole isinlarinin insan sagligina çok daha fazla yararli oldugu bilimsel bulgularla kesinlesmistir. Bunlarin yani sira , bu plajlardan çocuklarin yararlanma olanaklari, saglik ve can güvenligi bakimindan elverislidir. Ilica`nin en büyük konaklama tesisi bu plajin kenarinda yer almaktadr. Ayni zamanda Turizm Bakanligindan belgeli bir tesistir.
           BOYALIK KOYU: Yaklasik 5 Km. uzunlugunda çok güzel plajlara sahip bir koydur. Ilica plajinin karakteristiklerini gösteren bu koy, bugün Çesme`nin en hizli gelisen turizm alanlarindan biridir. Koyun orta kisminda yer alan Kalem Burnunun karayla birlestigi yerde, yapildigi yillarda Türkiye`nin en büyük ve en modern konaklama tesislerinden biri olan ALTINYUNUS TATiL KÖYÜ ve Marinasi bulunmakta olup köyün tüm dogal zenginliklerini turistin hizmetine sunmaktadir. Bu koyun kuzey rüzgarlarina kapali en sakin plaji SAKIN DENiZ (Ayayorgi) plajidir. Kiyisindaki lokantalari ve kamp yerleriyle gerçekten sakin ve dinlendirici bir kösedir.
            SiFNE - BÜYÜK LiMAN - PASA LiMANI : IlIca plaji merkez olmak üzere kuzeydogu yönünde Sifne`ye kadar uzanan kiyi bandi, güzel plajlari ve kaplicalariyla degerli bir merkez olusturur. Büyük Liman, Pasa Limani koylari, turistik tesislerin, kamp alanlarinin ve toplu yazlik konutlarin toplandigi bir yerdir. Sifne, kaplicalariyla ünlü bir merkez olup, çok sayida temiz ve düzenli pansiyon hizmet vermektedir. Ilica merkezine yaklasik 5 Km. uzakliktaki bu önemli turizm merkezine ulasim Ilicadan saglanir. 
            ILDIRI : Antik Erythria kentinin bulundugu Ildiri ve yöresi, dogal plajlari ve kamp alanlari bakimindan kampçilar için ilginç, bir yöredir. Çesme ilçe merkezine 22 km. Ilica`ya 15 km. uzakliktaki bu tarihi ve dogal zenginliklere sahip yöreye ulasim Sifne`den sonra stabilize bir yolla yapilmaktadir.
           DALYAN VE SAKIZLI KOY : Çesme yarimadasinin kuzey kiyilarinda yer alan bu turistik merkezler, tipik balikçi mahallesi, evleri, limani, plajlari ve insanlariyla Ege yasantisinin ve dogal güzelliklerinin toplandigi bir yöredir. Bu yöre, Çesme ilçe merkezine 4 Km. uzakliktadir. Dalyan köyde çok sayida kaliteli pansiyon yerli ve yabanci turistlerin hizmetindedir.
          ÇiFTLiKKÖY VE PIRLANTA PLAJI : Çesme ilçe merkezinin güney ve güneybatisinda yer almaktadir. Bu yörenin en önemli plajlari PIRLANTA-TURSiTE ve ALTINKUM plajlardir. Kaliteli Motel ve pansiyonlariyla çok sayida turisti agirlayabilecek kapasiteye sahiptir. Ayrica kamping yapmak için uygun alanlari vardir. Çesme bölgesinde hakim olan kuzey rüzgarlarina kapali bulunan bu plajlar, Çesme ilçe merkezine yaklasik 10 Km. uzakliktadir.
          ÇATALAZMAK PLAJI : Ulasim Çesme ilçe merkezinden saglanir. ilçe merkezine uzakligi 5 km.`dir.
          ESEK ADASI : Eski adiyla "GONi" olarak bilinen günümüzün Esek Adasi Çesme`den yatlarla bir saat uzaklikta, temiz koylari ve konuksever esekleriyle günübirlik yat gezintileri için ideal bir yerdir. Dogal konumu itibariyle kuzey rüzgarlarina kapali olan koylarinda sualti ve su üstü sporlari yapmaya çok elverislidir. Adanin tamami maki ile kaplidir ve üzerinde yasayan eseklerin yasayabilmesi için rüzgarla çalisan bir tatli su kuyusu bulunmaktadir. Bahar aylarinda yolunuz düserse sizleri yaban nergisleri, katir tirnaklari ve kekiklerin sarhos eden kokusuyla karlasirsiniz. Ada tamamen turistik amaçlara hizmet etmekte oldugundan ve Milli Parklar kapsaminda oldugundan gece konaklamasi mümkün degildir. Adanin hemen yaninda bulunan Karaada, dogal bir akvaryum görünümünde olan Mavi Koy sizi büyüleyen bir ugrak yeri olacaktir.